04 Haziran 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnsülini kontrol et hayat direncini artır
01 Nisan 2012 Pazar 13:04

İnsülini kontrol et hayat direncini artır

Gelişmekte olan ülkelerin yüzde 80’inde görülen ve her yıl 35 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan 4 ölümcül hastalığın temelinde insülin direnci bulunuyor.

Gelir düzeyi düşük veya orta düzeyde olan ülkelerin yüzde 80’inde benzer sağlık sorunları yaşanıyor. Bu sağlık sorunlarının başında diyabet, kalp hastalıkları ve buna eşlik eden bir kanser türü veya kronik solunum yolu enfeksiyonları geliyor. Bu tür hastalıklardan yılda 35 milyon kişi hayatını kaybediyor. Hastalıkların temelinde insülin direncinin olduğu tahmin ediliyor. İnsülin direncinin kan basıncı, HDL kolesterol, kan yağı ve kan şekeri anormalliği ile güçlü ilişkisi var. Bu ilişkinin kalp ve diyabet gibi hastalıklarda öncü görev yaptığı düşünülüyor. İnsülin direnci karın iç ve çevresinde oluşan yağlanmayla belirti veriyor. İnsülin direnci ciddi bir tehdit ise kronik hastalıklar için öncelikle insülin direncinin ortadan kaldırılmasını sağlamak gerek. İnsülin direncinin tanımını da çok iyi bilmek gerekir. İnsülin direnci kan şekerinin düşürülmesi için pankreasın gereğinden fazla insülin üretmesi ve bu fazla olan insülinin kan şekerini düşürmesi için dokulara girememesi anlamına gelmektedir.

5 ÖMÜR UZATANBASİT FORMÜL

1- Günde en az 75 dakika orta tempolu yürüyüş yapın. Yürüyüş fazla şekeri de kalori olarak kullanarak insülin seviyesini kontrol eder.

2- İnsülin direncine neden olan bir sağlık sorunu var mı? Bunun kesinlikle kontrol edilmesi gerekir. Özellikle kadınlarda Polikistik Yumurtalık Sendromu, şişmanlığın varlığı, kortizonlu ilaç kullanımları gibi konular değerlendirilmeli.

3- Şekerli yiyecek denilince aklınıza sadece tatlı gelmesin. Tüm hamurlu ve sütlü tatlılar, makarna, ekmek ile fazla yenilen meyvelerdir.

4- Aşırı yağlı yiyecekleri hayatınızdan çıkarın.

5- Kilo verin. Haftada en az 700 gram ile 1.2 kg arasında kilo vermeyi planlayın. Kilo vermek vücudun yağ dokusunun azalmasını ve hormonların düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

STAR GAZETE

Bu haber toplam 1375 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Copyright ©2010  Sağlık Aktuel Hastane Rehberi
Yazılım: CM Bilişim