01 Mart 2021 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Merkezi Hastane Randevu Sistemi  Kilitlendi
01 Nisan 2012 Pazar 14:23

Merkezi Hastane Randevu Sistemi Kilitlendi

Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde 2009 yılında pilot uygulamayla hayata geçirilen Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS), dün itibarıyla tüm Türkiye’de uygulanmaya başlandı.

Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde 2009 yılında pilot uygulamayla hayata geçirilen Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS), dün itibarıyla tüm Türkiye’de uygulanmaya başlandı. Vatandaşlar artık Sağlık Bakanlığı’na bağlı 2. ve 3. basamak hastaneler ile ağız ve diş sağlığı merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezi’ni arayarak canlı operatörlerden veya web üzerinden randevu alabilecek.

Dün 13 milyonluk İstanbul’da da uygulamaya konan MHRS, ilk günde web sitesini kilitledi. Eskiden olduğu gibi hastanelerin internet sitesi yerine www.hastanerandevu.gov.tr sitesine giren vatandaşlar, sitenin çoğu zaman “hata” vermesine neden oldu. İstanbul’da hastaların yüzde 70’inin interneti kullanarak hastane randevusu aldığı belirtilirken, dün hastaneye başvuranların da cuma günü kendi hastanelerinden randevu aldığı, sistemin veriminin bugünden itibaren ortaya çıkacağı öğrenildi.

Hastane yöneticileri, ücretli olması nedeniyle vatandaşların 182 nolu telefon hattı yerine internet üzerinden randevu almayı tercih etmelerinin sistemi ağırlaştırabileceğini, zamanla sorunların çözüleceğini belirtti. Bu arada Alo 182 hattı mekanik operatörlerinin, “randevusuz da hastaneye gidilebileceği” yönündeki uyarısının İstanbul’daki hastanelerde yeniden hasta kayıt kuyrukları oluşturabileceği, doktorların rapor veya mazereti nedeniyle hastaneye gelememesinin de soruna yol açabileceğinden endişe ediliyor.

Şükran ÖZÇAKMAK /HABERTURK

Bu haber toplam 2882 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Copyright ©2010  Sağlık Aktuel Hastane Rehberi
Yazılım: CM Bilişim